Ajánld ismerőseidnek!
Fekete áfonya kigurítva egy fonott kosárból az asztalra.
A fekete áfonya tartalmazza talán a legtöbb antioxidánst a világon. Amellett, hogy nagyon finom, az egészségre is kedvező hatást gyakorol. Ez az aprócska gyümölcs nem csupán a korai bőröregedés ellen védhet meg bennünket, de védelmet élvezhetünk általa a rákos megbetegedésekkel szemben is.
A fekete áfonya nagy rák elleni harcos. Ez a benne található antioxidánsoknak köszönhető. A fekete áfonya polifenolokat tartalmaz, az antioxidánsok csoportjába tartozó vegyületeket, amelyek rákellenes képességükről ismeretesek. A polifenolokhoz tartozó antociánok – ezek adják a gyümölcs színét is – nagy erőkkel harcolnak a rák kialakulása ellen.
Általánosságan elmondható, hogy az áfonya elősegíti a rákos megbetegedések előfordulásának megelőzését. A daganat kialakulásának oka minden embernél különböző és eléggé összetett, azonban az mindenkire igaz lehet, hogy a DNS és a sejtmutáció bárkinél közrejátszhat a betegség kialakulásában. Azonban az antioxidánsokban gazdag ételek fogyasztása segíthet elnyomni ezeket a mutációkat.
Vizsgálatok igazolják, hogy a rendszeres áfonyafogyasztás nagymértékben csökkenteni tudja a mell-, a szájüreg-, a vastagbél- és a prosztatarák kialakulásának a kockázatát.
A fekete áfonya K-vitaminban is rendkívül gazdag, amely vitamin a fent említett rákbetegségek, illetve a májrák kialakulásának megelőzésében is szerepet játszik.
A fekete áfonya olyan tápanyagokkal van teli, amelyek a mentális egészséget is biztosítani tudják. A motoros készségre és a rövid távú memória megőrzésére fókuszáló vizsgálatok kimutatták, hogy a fekete áfonya nagy potenciállal rendelkezik az agyi teljesítményének növelésében, így az agy táplálékának is szokták nevezni ezt az apró gyümölcsöt.
Úgy tűnik, hogy a fekete áfonya és a belőle készült kivonatok segítenek megvédeni az agy sejtjeit a degenerációtól. Ez ismét a vérben megnövekedett polifenolkoncentrációnak tulajdonítható.
Az antioxidánsoknak köszönhetően a fekete áfonya megóvja a szervezetet az oxidatív stressztől és a krónikus gyulladástól. Mindkettő számos komoly betegséget okozhat.
A gyulladás a legtöbb betegség gyökere. A nyugati étrend különösen hajlamos a krónikus, betegséget okozó gyulladás ösztönzésére. A fekete áfonya természetesen csökkenti ezt a gyulladást.
Az áfonya antibakteriális hatást is mutat, amely hatás szintén védelmet biztosít bizonyos betegségekkel szemben. Csökkenti az orális fertőzések kialakulását, így ez a gyümölcs potenciálisan erős hatóanyagot jelenthet a fertőzések leküzdésére.