Oldalak

A fekete áfonya lenyűgöző egészségügyi hatásokkal rendelkezik


Ajánld ismerőseidnek!






A fekete áfonyában számos olyan antioxidáns található, mely a szervezet számára fokozott védelmet biztosít az oxidatív stresszel szemben, többek között a szív- és érrendszer tekintetében.



A fekete áfonya (Vaccinium myrtillus) egy gyümölcstermő növény, melynek termését és levelét is népi gyógyászatban felhasználjuk. Népies nevei: havasi meggy, kukajsza, molabogyó, afinya.


Az áfonya gyümölcssavakat, cukrot, pektint és számos vitamint tartalmaz. Kiemelkedően magas a kálium tartalma, van benne továbbá kalcium, vas, magnézium, mangán, cink, kén, foszfor. Tudományosan is elfogadott szer látószervünk különféle betegségeire. A-vitamin tartalma révén a farkasvakság gyógyítására szolgáló gyógyszer alapanyaga. Baktériumölő hatással is rendelkezik. 

A fekete áfonya gyógyhatása

●   Hatását az egész testre kifejti, leve serkenti a vérkeringést, erősíti a hajszálereket, fokozza a vörösvértestek membránjainak rugalmasságát.

●   A fekete áfonyában található flavonoidok erősítik a hajszálereket, tehát csökkentik törékenységüket (szivárgás, aranyér, zúzódások), valamint megakadályozzák, hogy a kálcium a vérerekben lerakódjon, ezzel az érelmeszesedést megelőzik.

●   Vérhígító hatással is rendelkezik a fekete áfonya, tehát megakadályozza, hogy a vérlemezkék összetapadjanak és vérrög alakuljon ki belőlük. Elősegíti a megfelelő szívműködést, a szív- és érrendszeri betegségek kezelését.





Az áfonya kivonata serkenti a mikrokeringést, csökkenti az érrendszer áteresztőképességét és javítja a vérkeringést.

●   A hagyományos népi gyógyászatban már rég használják a vércukorszint csökkentéséhez a fekete áfonya levelének főzetét. (A népgyógyászatban egyébként gyakran becézik fekete inzulinnak az áfonya levelét.) A fekete áfonyában lévő antocianidinek a gyulladásokra és a kollagén állapotára gyakorolt előnyös hatásaik miatt a cukorbetegség okozta szürkehályog és látásromlás megelőzésére és kezelésére is alkalmasak.

●   A vérben lévő antioxidánsok fokozott jelenléte csökkenti a mellrák kialakulásának kockázatát, de talán a legizgalmasabb kutatási eredmény mégis az, hogy az áfonya képes csökkenteni és megelőzni az öregkori betegségek (mint például az Alzheimer-kór és az elbutulás) hatásait.

●   A fekete áfonyának számos gyógyhatása mellett a gyomorfekély ellen is hatékony. A fekete áfonyában előforduló flavonoidok jelentősen fokozzák a gyomorban a nyálkatermelődést, mely védőrétegként működik és megelőzi a fekély kialakulását. A gyomorsav, a stressz, a gyulladásgátló gyógyszerek, az aszpirin vagy az alkohol miatt kialakuló gyomorfekély ellen érdemes felhasználni. Bélhurut, enyhe hasmenés elleni háziszer.  

●   A leveleknek vérnyomáscsökkentő, vizelethajtó és köhögéscsillapító hatásuk van. A leveleket teának elkészítve a termést pedig frissen, vagy szárítva esetleg teaként vagy gyógypálinkának elkészítve, fogínygyulladás, gyomorbajok, epe-és hólyagproblémák valamint hasmenések esetén fogyaszthatjuk. A vörös áfonya leveleiből készített főzet húgyúti fertőtlenítő, valamint vesetisztító hatással rendelkezik.

●  A fekete áfonya sok hasznos összetevője mellett tartalmaz úgynevezett "növényi inzulint" (neomirtillint), valamint olyan karotinoid vegyületeket, melyek javítják az éjszakai látást.

Az áfonya jótékony hatása rendkívül magas fitonutriens- és antioxidáns-tartalmának köszönhető.

Ha tetszett, akkor nyomj egy like-t is


Követheted az egészség táblánkat a pinterest oldalon is!