Oldalak

Zakopane látnivalói


Ajánld ismerőseidnek!


  
Zakopane a Magas-Tátra lengyel részének legfontosabb városa. Lengyelország téli központja, és egyben a határ mindkét oldalának legnagyobb olyan városa, amely közvetlenül szomszédos a Tátra ívével. A város a Zakopanei-barázda (Rów Zakopiański) alján található, délről a mészköves Tátra erdősége, északról a Gubalówka hegyvonulata zárja.


 Zakopane a legmagasabban fekvő lengyel város, központja - a Krupówki és a Kościuszko utca kereszteződése - a tengerszinttől számítva 838 méter magasan van. A városba három főút, valamint egy vasútvonal vezet. A Tátra - a világ legkisebb kiterjedésű magashegysége számos túraútvonalat kínál azoknak akik meglátogatják ezt a helyet! 





Főbb látnivalók 

Szent Kelemen templom
Sikló - Az 1123 méter magas Gubalówkára viszi fel nagyjából három perc alatt a kirándulókat. Az általa megtett szintkülönbség 300 méter.
Szent Kelemen fatemplom - A templom az 1850-es évek közepén épült, egyszerű, egyhajós építmény, belsejében népi-barokk faszobrokkal.
A kiválók temetője - Régi gurál családok, híres, a tátrai idegenforgalom fellendítéséért sokat tett zakopanei lakosok és több tátrai futár nyughelye.
Krupówki utca - Zakopane sétáló- és bevásárlóutcája.



Willa Koliba - A Kalyiba Villa volt az első azoknak a panzióknak a sorában, amelyeket Stanisław Witkiewicz tervezett az úgynevezett zakopanei stílusban.

Tátrai Múzeum - Az intézmény néprajzi és természettudományos gyűjteménynek ad otthont.

A Szymański család gyűjteménye - Gurál népművészeti bútorok, szőttesek, fafaragások láthatók a gyűjteményben.

Sajtpiac - A Krupówki utca végén, a sikló közelében található. A piacon kistermelők árulják a különböző sajtokat, lekvárokat, mézeket és gombákat.
Keresztelő Szent János templom - A 19. század végén épült kőtemplom a Krupówki utcában.



 A nedec-i vár ugyanis a magyar határvár volt egykoron, mikor még Lengyelországnak és Magyarországnak közös határa volt. 

Nedec magyar vára, régi nevén Dunajec vára, évszázadokon keresztül nézett farkasszemet a folyó túlpartján lévő lengyel várral, Czorsztynnal. 



Ma mindkettő Lengyelországhoz tartozik. / Trianon után Nedec környékét Lengyelországhoz csatolták, bár a vár magántulajdonban maradt, utolsó tulajdonosa Salamon Tivadar 1939-ig lakott benne./ 

A várat Károly Róbert híve Drugeth Vilmos szepesi ispán építette a 14. század elején a Dunajec folyó partján 80 m-re magasodó sziklára. 
Ekkor még Dunajecnek hívták a folyóról


A Dunajec a Visztula jobbparti mellékfolyója Lengyelország déli részén és Szlovákiában. Bár a Magyar Királyság határfolyója volt, nem a Dunába ömlik.

A folyó szakaszai
A Magas-Tátra északi lejtőin, Lengyelországban eredő és északkelet felé tartó Fekete- és Fehér-Dunajec folyók egyesüléséből jön létre Nowy Targ városánál.