Ajánld ismerőseidnek!
Az anyagcsere normál működése nagyon lényeges, mert nagyon sok mindent befolyásol a szervezetünkben. De mi is az anyagcsere? Az anyagcsere az a folyamat, amelyből voltaképpen energiát nyerünk. A szervezetbe vitt vitaminok és ásványi anyagok is hatással vannak az anyagcserénkre.
Ha gyorsabb az anyagcsere, akkor gyorsabban képes a kalória elégetésére, ha viszont az anyagcsere lelassul, akkor hízás is bekövetkezhet. Éppen ezért van szükségünk különféle vitaminokra és ásványi anyagokra, hiszen ezek a tápanyagok szerepet játszanak sok testi funkció fenntartásában, például a súlykontrollban és az anyagcserében.
A B-vitaminok sokféle szerepet játszanak a szervezet energia-anyagcseréjében. Ez egy nagy csoport, amelybe sokféle vitamin beletartozik: biotin, B12-vitamin, folsav, B6-vitamin, pantoténsav, niacin, tiamin és riboflavin. A B12-vitamin a fehérje és a zsírok anyagcseréjében, a B6-vitamin a fehérje metabolizálásában vesz részt.
A szervezetnek fel kell tudnia dolgozni a zsírokat, a fehérjéket és a szénhidrátokat. Az egészséges anyagcsere biztosítja, hogy a szervezet megfelelően hasznosítsa ezeket a tápanyagokat. A B-vitaminok gazdag forrásai: a tenger gyümölcsei, a teljes kiőrlésű gabonák, a diófélék, a magvak, a tejtermékek, a tojás.
A D-vitamin szintje hatással van arra, hogy mennyi súlyfelesleg van rajtunk. Minél inkább megtapasztalható a D-vitamin hiánya a szervezetünkben, annál biztosabb, hogy súlytöbblettel küszködünk. A D-vitamin a vércukorszint szabályozásában is segíthet, illetve cukorbetegség esetében javítja az inzulinrezisztenciát. D-vitamint nagy mennyiségben az olajos halak, a csukamájolaj és a tojássárgája tartalmaz.
A kalcium is létfontosságú az egészséges anyagcsere fenntartásához, az egészséges csontokhoz és a vércukorszint szabályozásához. Ha D-vitaminnal együtt fogyasztjuk a kalciumot, nagyobb esélyünk van a hatékonyabb fogyásra. Kalciumforrások: tej, tejtermékek, sötétzöld leveles zöldségek, mandula, magvak.
A szervezetnek vasra is szükséges van, legfőképpen a normális anyagcserét tudja biztosítani. Ha valakinek kevés vas van a szervezetében, akkor az izmai nem kapnak elegendő oxigént. Ilyenkor a szervezet nem tud elegendő zsírt elégetni és nem lesz optimális az anyagcseréje sem. Vasban gazdag a hús, a bab, a barna rizs, a dió, a sötétzöld leveles zöldségek.
Magnézium hiányában nem mennek végbe az energiatermelő folyamatok. Tehát a magnéziumnak kiemelkedő szerepe van nemcsak az energiatermelésben, hanem a normál anyagcsere fenntartásában is. Magnéziumforrások: zöld leveles zöldségek, banán, spenót, hüvelyesek, diófélék, magvak.