Ősszel gyakrabban betegszünk meg. Az is előfordulhat, hogy a hideg levegő csak a légutakat támadja meg és csak köhögés kínoz bennünket. Azért ez is komoly dolog, hiszen a mindennapi ritmusunkat boríthatja fel az állandó köhögés. A köhögés csillapításában és annak megszüntetésében egyes illóolajok is a segítségünkre lehetnek.
Az illóolajokkal inhalálhatunk, amikor köhögünk, mert azok így is bekerülhetnek a véráramba. Ezeknek az olajoknak antibakteriális, gyulladáscsökkentő, nyugtató, stimuláló, méregtelenítő és vírusellenes hatásaik vannak.
Az egyik legjobb illóolaj köhögés esetén a borsmenta-illóolaj. Ez az illóolaj csillapítja a lázat, nagyon hatásos gyomorrontás esetén, de a fejfájást is csillapítani tudja. Magas a mentoltartalma. A mentol antibakteriális és antivirális hatásáról ismert.
A torokfájás csillapítására lehet még használni citromolajat. Ez az illóolaj megtámogatja a nyirokkeringést, nem mellesleg antibakteriális és antioxidáns tulajdonsággal is rendelkezik.
Az eukaliptusz-illóolaj köptető hatással rendelkezik és segít a szervezetet megtisztítani a méreganyagoktól, illetve a kórokozókkal is eredményesen veszi fel a harcot. Mivel tágítja az ereket, így lehetővé teszi, hogy több oxigén jusson a tüdőbe, ami nagyon hasznos lehet, ha valakit köhögés gyötör és gondjai vannak a légzéssel. Az eukaliptusz-illóolajnak antimikrobiális hatása is van, ami azt jelenti, hogy gombák, vírusok és baktériumok ellen is nagyon hatásos.
A rozmaring-illóolajnak pihentető hatása van a légcső simaizmaira. A rozmaringnak nemcsak antimikrobiális, de antioxidáns hatása is ismert, éppen ezért kiemelkedő szerepet játszik az immunrendszer megerősítésében.
A felsőlégúti betegségek tüneteit nemcsak a rozmaring-illóolaj, hanem a borsmenta, az oregánó és az eukaliptusz illóolaja is képes csökkenteni. Ezeknek az illóolajoknak a belélegzése olyan tüneteket csillapítanak, mint köhögés, torokfájás vagy rekedtség. Ezek az olajok úgy is hatásosak, ha valamilyen hordozóolajjal összekeverve a mellkasunkat dörzsöljük be velük.
A teafaolaj is antimikrobiális hatással rendelkezik, így hatásosan képesek elpusztítani a baktériumokat és csillapítani tudja a légzőszervi betegségek tüneteit. A teafaolaj nemcsak a köhögést képes csillapítani, de természetes fertőtlenítőszerként is funkcionál. A teafaolajat nem szabad belsőleg használni és áldott állapotban is óvakodni kell a használatától.