Hogyan élnek az űrben? Az ISS mindennapjainak titkai


Ajánld ismerőseidnek!


  

Az űrállomáson való élet teljesen más, mint a Földön, hiszen ott a legnagyobb különbség az, hogy mikrogravitáció (súlytalanság) van, ami minden tevékenységet alapjaiban befolyásolja. Az űrhajósoknak különleges körülmények között kell élniük, és sok olyan feladatot végeznek, amiket mi nem is gondolnánk, hogy egy nap során milyen kihívásokkal járhatnak. Itt van, hogyan élik a mindennapjaikat:

1. Étkezés

Az űrhajósok napi étkezéseikhez dehidratált ételeket fogyasztanak, mivel az étkezési eszközök és az étel tárolása is speciális. Az űrbe vitt ételt konzerválják, hogy hosszú időn keresztül elálljon. Az étkezés a következő módon zajlik:

  • Dehidratált ételek: Az űrhajósok szárított ételt fogyasztanak, amelyeket vízzel kell visszaállítani. Ezek közé tartozhatnak levesek, tésztaételek, pörköltek, gabonafélék, gyümölcsök.

  • Fűszerezés: Mivel a mikrogravitáció miatt az étel "elszállhat", minden étkezést egy adott helyen kell végezniük. Az étkezéseket csomagolt fűszerekkel lehet ízesíteni, és az űrhajósoknak különösen oda kell figyelniük arra, hogy minden ételt visszahelyezzenek a megfelelő helyre.

  • Tápanyagok: A legfontosabb, hogy az étkezés során minden szükséges tápanyagot megkapjanak. Az űrhajósok fehérjékben gazdag ételeket, vitaminokat, ásványi anyagokat, és kalóriát is biztosítanak maguknak, hogy fenntartsák az energiaszintjüket.

Mivel az ISS nem kínál "igazi" étkezési élményeket, az étkezés inkább praktikus és tápláló, mintsem élvezeti célú. Az ételek általában könnyen könnyen megmelegíthetők vagy vízzel keverhetők. A levegőbe "úszó" ételek elkerülése érdekében a űrhajósoknak tálcákban kell enniük, és az ételt csomagolásba zárják, hogy ne szóródjon szét.

Mi jellemzi az űrételeket?

  • Tartósított: Nem romolhat meg 12-24 hónapig.

  • Nincs morzsa: Kenyér helyett például tortillát használnak, mert a morzsa veszélyes a műszerekre.

  • Speciális csomagolás: Hegesztett tasakban vagy tubusban, amit könnyű melegíteni és kezelni.

  • Kis helyen elfér: Az űrhajók szűkös rakterei miatt fontos a tömörség.


 🧑‍🍳 Ízek és választék

  • Az űrhajósok 100+ féle ételből választhatnak a küldetésük előtt.

  • Vannak nemzetre szabott menük: az orosz, amerikai, japán és európai űrhajósok gyakran hazai fogásokat is választhatnak (pl. japán curry, orosz borscs).

  • Erősebb ízekre vágynak: A mikrogravitáció „bedugítja” az orrot – ezért az űrhajósok gyakran kérnek fűszeresebb ételeket, például mustárt vagy wasabit.


 🍵 Hogyan esznek az űrben?

  • Az ételeket hegesztett tasakokból eszik: ollóval kivágják, kanállal vagy szívószállal fogyasztják.

  • A víz újrahasznosított, és a fagyasztva szárított ételeket ezzel hidratálják.

  • Használják a "Meal Tray"-t: ez egy mágneses vagy tépőzáras tálca, amire rögzíteni lehet a zacskókat, eszközöket.


 🧪 Kísérleteznek saját termesztéssel is

Az ISS-en már termeltek:

  • Salátát, retket, mustárt, borsót – például a Veggie és Veggie-2 projektekben.

  • Ezeket részben meg is ették (engedéllyel), részben visszahozták elemzésre.

Ez fontos lépés a jövőbeli Mars-utazások és hosszú távú űrmissziók önfenntartó táplálkozása felé.

2. Ivás

Az ivóvíz hasonlóan van megoldva, mint az étkezés:

  • Zárt rendszerű vízellátás: Az ISS-en a víz egy zárt rendszeren keresztül jut el az űrhajósokhoz. Az ivóvizvíz is újrahasznosításra kerül, mivel a Földön nem tudnának folyamatosan friss vizet hozni. A vizelet, izzadság és párák mind újrahasznosulnak és tisztulnak, hogy ivóvízként felhasználhatóak legyenek.

  • Speciális italok: Az űrhajósok különféle italokat is fogyasztanak, például teát, kávét, sportitalokat, mindezek szintén por alakban, víz hozzáadásával.

  • Vízpoharak és szívószálak: Mivel az ISS-en nincs gravitáció, az ivás sokkal nehezebb, mint a Földön. A víz az űrben nem folyik, így a űrhajósok szívószálas tasakokból vagy speciális üvegekből isznak, hogy elkerüljék, hogy a víz "szétszóródjon".

3. Tisztálkodás

A tisztálkodás az űrben szintén különleges kihívásokat jelent:

  • Nincs zuhanyzó: Az ISS-en nincs hagyományos zuhanyzó, mivel a víz folyása nem lehetséges mikrogravitációban. Az űrhajósok törlőkendőkkel tisztálkodnak, hogy eltávolítsák az izzadságot és a szennyeződéseket. A napi tisztálkodás során nedves törlőkendőket és száraz samponokat használnak.

  • Nedves törlőkendők és hajápolás: A hajukat száraz samponnal tisztítják, amit szintén törlőkendővel masszíroznak be. Az űrhajósoknak arra is figyelniük kell, hogy a tisztálkodás után minden személyes tárgyat alaposan elpakoljanak, hogy ne lebegjenek a térben.

  • Fogmosás: A fogmosás nem sokban különbözik a Földön végzett tevékenységtől, azonban víz nélkül kell csinálniuk, így az űrhajósok szájvíz nélküli fogkrémet használnak, és papírtörlővel törlik le a felesleget.


4. Alvás

A legfontosabb különbség az alvásban az, hogy nincs gravitáció, így az űrhajósok nem fekszenek le, mint mi a Földön. Az űrhajósok egy hálószobában, egy szigetelt kabinban aludnak, ahol az alvóhelyük zárt és rögzített.

  • Alvózsákok: Az űrhajósok egy speciális hálózsákot használnak, amit a kabin falára kell rögzíteniük. Az alvás során az űrhajósok magukat is rögzítik, hogy ne lebegjenek el az alvás közben.

  • Műszaki környezet: Az alvás helyiségében fények és zajok is lehetnek, mivel az űrhajósok munkája nem áll meg, és az űrállomás működéséhez szükséges gépek folyamatosan dolgoznak. Ezért az alváshoz szemmaszkot és füldugót használnak a zaj csökkentésére.

5. Szórakozás

Bár az űrhajósok sokat dolgoznak, azért szükség van szórakozásra is, hogy a lelki és mentális egészségüket megőrizzék:

  • Kapcsolattartás a családokkal: Az űrhajósok kapcsolatban maradnak a földi irányítókkal és családjukkal, akár videóhívás vagy üzenetek formájában.

  • Szórakozás: Az ISS-en filmeket nézhetnek, zenét hallgathatnak, olvashatnak, vagy éppen új tudományos fejlesztésekről olvashatnak.

6. Munka és napi rutin

Az űrhajósok napi munkája a tudományos kísérletek és az űrállomás karbantartása köré épül. Mindezt szigorú időbeosztás szerint végzik, mivel a küldetés céljait határidőkre kell teljesíteniük.


Miért van különbség az űrhajó és az űrállomás között?

  • Űrhajó: Az űrhajó (például SpaceX Dragon vagy Szojuz) olyan jármű, amely eljuttatja az űrhajósokat az ISS-re vagy más űrprogramokhoz szükséges célpontokhoz. Az űrhajó egy ideiglenes "otthont" biztosít számukra az út alatt, de a feladata nem más, mint a szállítás.

  • Űrállomás: Az ISS az állandó otthona az űrhajósoknak, ahol hónapokig dolgozhatnak és élhetnek. Az űrállomás sokkal nagyobb és összetettebb, mint egy űrhajó, mivel többféle laboratóriumot, pihenőteret és különböző munkaterületeket tartalmaz.

Hogyan néz ki az űrállomás (ISS)?

Az ISS egy óriási, moduláris struktúra, ami több különböző modulból és napelemekből áll. Ezeket a modulokat különféle űrügynökségek (például NASA, Roscosmos, ESA, JAXA és CSA) küldték ki az űrbe, és egyesítették őket az évek során.

Az ISS egy képzeletbeli városnak is beillik, hiszen különböző tudományos laboratóriumokat, alvóhelyiségeket, étkezőhelyeket és egyéb szükséges helyiségeket foglal magában.

A fő részei a következőképpen néznek ki:

  1. Modulok:

    • A modulok az ISS különböző részei, amelyek különböző űrügynökségek által lettek szállítva. A NASA és az orosz Roscosmos is számos modult hozott.

    • Néhány modul tudományos célokra szolgál, például a laboratóriumok, ahol a kísérleteket végezhetik.

    • Az alvómodulok elkülönítik az űrhajósokat a munkahelyi zajtól, és mindegyiküknek saját zárt hálószobája van, ami egy kis kabinban van elhelyezve.

  2. Tudományos laboratóriumok:

    • Az ISS rendelkezik olyan laboratóriumokkal, ahol különböző biológiai, orvosi és fizikai kísérletek zajlanak. A tudósok és űrhajósok itt vizsgálják, hogyan reagálnak az anyagok és élőlények a mikrogravitációra, vagy tesztelik az új technológiákat.

  3. Napelemek:

    • Az ISS energiaellátását napelemek biztosítják, amelyek az űrben fény energiáját alakítják át elektromos árammá. Az űrállomás egyik legnagyobb része, és látható a fényképeken is, mivel hatalmas lapos panelek borítják az állomás egyik oldalát.

  4. Űrséta területek és csatlakozási pontok:

    • Az ISS rendelkezik olyan csatlakozó pontokkal is, ahol más űrhajók és modulok csatlakozhatnak. Az űrhajósok az ISS körüli területen űrsétákat végeznek, ha valamit karbantartanak vagy kísérleteket végeznek az űrben.

  5. Folyosók és közlekedés:

    • Az ISS belseje szűk folyosókból és szobákból áll, és az egész állomás úgy van kialakítva, hogy az űrhajósok minden szükséges dolgot elérhessenek. Az űrhajósok gyakran „úsznak” az űrállomás belső terében, mivel mikrogravitációban nincsenek klasszikus, gravitációval rendelkező padlók.

  6. Az űrállomás alakja:

    • Az ISS egy többszintes, hosszúkás struktúra, amelyet úgy alakítottak ki, hogy több modul, szolgáltató eszközök és rendszerek legyenek elhelyezve. A különböző modulok összekapcsolódnak, így az űrhajósok minden területet elérhetnek, miközben a legkülönbözőbb feladatokat végzik.

Képzeld el, hogy mi történik belül...

  • A munkahelyeken az űrhajósok a különböző laboratóriumokban dolgoznak, miközben minden eszközt rögzíteni kell, hogy ne lebegjenek el a súlytalanság miatt.

  • Alvás közben az űrhajósok a falra rögzített hálózsákokban alszanak, így nem lebegnek el alvás közben.

  • Az étkezéseket egy olyan szűk étkezőhelyiségben végzik, ahol zárt tasakokban tartják az ételt, hogy az ne úszkáljon szét a levegőben.

Az ISS belső terének vizualizálása:

  • Moduláris elrendezés, tehát az ISS egyes részei „nagyobb épületek” a Földön, de ezek az egységek egybeépülnek és rugalmas térként működnek.

  • Az ablakok az űrbe néznek, és az űrhajósok gyakran használnak távcsöveket, hogy tanulmányozzák a Földet és az űrt.


1. Nincs érzékelhető sebesség a térben

Az ISS-en belül olyan környezet van, ami mikrogravitációs, vagyis súlytalanságban lévő állapotban vagyunk. Az emberek és tárgyak nem érzékelik a sebességet, mert mindenki és minden egyaránt mozog a saját sebességével a pályán, tehát nincs olyan érzés, mint amikor egy autóban ülünk és érzékeljük, hogy gyorsan haladunk.

Ez az úgynevezett inertiai mozgás jelensége: mivel az ISS és minden rajta lévő dolog ugyanazzal a sebességgel halad, ezért nincs relatív mozgás az űrhajósok és az űrállomás között, így nem érzékelhetjük a gyorsaságot.

2. Nincs ellenállás

A Földön az autók, vonatok vagy repülőgépek sebességét az ellenállás (légellenállás, súrlódás) miatt érezzük. Az űrben viszont nincs légkör vagy egyéb akadály, így nem tapasztaljuk meg azokat az erőket, amelyek a Földön gyors mozgás esetén hatnának ránk. Az űrhajósok nem érzékelnek gyorsulást vagy lassulást, amíg nem történik valamilyen irányított manőver (pl. pályamódosítás).

3. Látványos környezet

Az ISS-ről nézve az űrhajósok gyorsan láthatják a Föld görbületét és a napszakok változását (a napfelkeltét és naplementét gyakran 16 alkalommal látják egy nap alatt), de a gyorsaságot nem érzékelik a mindennapi életük során. Egy-egy keringés alatt körülbelül 1 órát és 30 percet töltenek az ISS-en, de a mozgás hatása számukra nem olyan, mint amit a Földön tapasztalnánk.

4. A pálya és a gravitáció

Az ISS a Föld körüli pályán kering, de az őt körülvevő gravitációs erő folyamatosan az űrállomást "húzza" a Föld felé, miközben az űrállomásnak megvan a pálya sebessége, ami egy keringési mozgást eredményez. Ez az egyensúly adja az érzést, hogy mikrogravitációs környezetben lebegnek. Az űrhajósok nem érzékelnek semmiféle gyorsulást vagy mozgást, csak a súlytalanságot.

Miért nem érzékelhető a sebesség?

  • Az űrhajósok a mozgás sebességét csak a Földhöz viszonyítva érzékelnék, de mivel az ő mozgásuk is ugyanazzal a sebességgel történik, mint minden más az ISS-en, nem érzékelik a gyorsulást vagy a sebességet.

  • A földi környezetben érezzük a sebességet, mert az ellentétes irányú erők (például fékezés vagy gyorsulás) hatnak ránk, de az űrben nincs olyan légellenállás vagy gravitációs hatás, ami ezt kiváltaná.

Tehát, még ha az ISS és az űrhajósok 28 000 km/h sebességgel is haladnak, az nekik nem jelent semmilyen érzékelhető hatást. Az ő „mindennapi életük” ugyanúgy zajlik, mintha nem is mozognának ilyen gyorsan, csak épp a kilátás és az élmény egy kicsit más, mivel a Földet folyamatosan más szögből látják.

Ha valami különleges élményt keresel az űrhajózás kapcsán, biztosan nagyon más érzés lehet egy napfelkelte vagy naplemente megfigyelése, hiszen ezek a látványok szinte folyamatosan változnak, miközben gyorsan körbejárják a bolygót. 😊


Összegzés

Az űrállomáson való élet rendkívül érdekes, de egyben kihívásokkal teli is. A mindennapi tevékenységek, mint az étkezés, ivás, tisztálkodás és alvás mind olyan megoldásokat igényelnek, amelyek alkalmazkodnak a mikrogravitációs környezethez. A tudományos kutatások és a legénység által végzett munkák mellett a pszichológiai jólét is fontos szerepet kap, ezért minden egyes űrhajós felkészül arra, hogy fizikailag és mentálisan is a legjobbat nyújtsa.



Print Friendly and PDF