Ajánld ismerőseidnek!
Amennyiben mája megfelelő működése akadályba ütközik, azt különféle testfunkciói megváltozásán fogja tapasztalni. Többféle májprobléma is bekövetkezhet, a legtöbb esetben a májzsugor, a cisztás májbetegség, a máj elzsírosodása, az epekövek megjelenése, és a hepatitisz jellemző.
Tartsa észben, ha odafigyel mája egészségére, az cserébe szervezetét fogja egészségesen tartani. Tartsa nyitva a szemét, igyekezzen felfedezni a májkárosodás korai jeleit és minél előbbi orvosi segítséget kérni. Ezáltal növelheti a teljes felépülés esélyeit.
Alább találhatja a májkárosodás tíz korai jelét:
1. Hányinger és hányás.
Sokan nem tekintik nagy problémának, amennyiben hányingerük van vagy hánynak, egyszerűen nem foglalkoznak a problémával.
Amennyiben a hányinger és a hányás együtt vagy külön jelentkezik, ismert ok nélkül, mint például a tengeribetegség, a szédülés, a migrén, az ételmérgezés, a terhesség korai szakasza, a szorongás, vagy a depresszió, akkor máj- vagy veseprobléma állhat a háttérben.
A májkárosodástól szenvedők gyakran állandó hányingert éreznek. Ennek oka a máj csökkent képessége arra, hogy eltávolítsa szervezetéből a méreganyagokat. Az anyagcsere folyamatok vagy az emésztés megváltozása is hányingert és hányást okozhat.
Az állandó hányinger érzet, vagy a gyakori hányás nagymértékben károsíthatja egészségi állapotát. Mindenképpen keresse fel orvosát és vizsgáltassa ki a probléma okát.
2. Gyengeség és kimerültség.
Az állandó fáradtság és kimerültség érzése szintén a nem megfelelő májfunkciókat jelezheti. Mája felelős az ételek lebontásáért és a mindennapi teendők elvégzéséhez szükséges energia biztosításáért.
Amennyiben mája nincsen jó állapotban, szervezetének nagyobb erőfeszítésbe kerül a mindennapi teendők elvégzése, emiatt több pihenést is igényel.
A gyengeség és kimerültség súlyosbodhat is, mivel idővel megnő vére méreganyag szintje, hiszen a sérült máj nem képes megfelelően eltávolítani azokat.
Amennyiben fáradtságot és gyengeséget tapasztal, valamint igaz önre a cikkben felsorolt tünetek valamelyike, keresse fel orvosát.
3. Az étvágy csökkenése.
Az étvágy csökkenése korai jele annak, hogy mája nem működik rendesen. Amennyiben úgy tapasztalja, étvágya csökken, valamint a lista valamely egyéb tünetét is átéli, keresse fel orvosát, mivel a tünetek alapjn krónikus májbetegségben, hepatitiszben, vagy veseelégtelenségben is szenvedhet.
Amennyiben májkárosodása miatt étvágytalanságtól szenved, az okot az epetermelésben keresse. Az epe segíti a zsarok lebontását, ezáltal könnyebben emészthetőbben lesznek.
Amennyiben a tápanyagokat szervezete nem képes megfelelően megemészteni, étvágytalanságot és nagymértékű fogyást tapasztalat.
Az étkezési szokáson nagymértékű megváltozása elgyengítheti és fáradtabbá teheti szervezetét, amely szintén késleltetheti a gyógyulási folyamatot.
4. Emésztőrendszeri problémák.
Mája aktív szerepet játszik az emésztési folyamatban, mivel felelős az epe termeléséért. Az epe segíti a vékonybél tápanyagfelszívó képességét és fontos szerepet játszik a zsírok megemészsétében is.
Ezért ha mája nem megfelelően kezd el működni, az emésztési gondokat, péndául hasmenést és gyomorégést okozhat.
Az epe termelésének abnormalitásai epeköveket, hasi puffadást, székrekedést, irritábilis bélszindrómát, és a zsíros ételek, valamint az alkohol intoleranciáját okozhatják.
Amennyiben súlyos károsodásról van szó, orvosi segítséget igénylő hasi fájdalmakat is okozhat.
5. A vizelet színének megváltozása.
Amennyiben elegendő mennyiségű folyadékot iszik, vizelete azonban sötétebb színű, az májproblémára is utalhat. A sötétebb vizelet narancssárgás, vörösbarnás, vagy barnás színű is lehet.
A vizelet színének megváltozását a véráram bilirubin szintjének növekedése okozza. Ez akkor fordul elő, ha mája nem képes a bilirubin eltávolítására szervezetéből széklet útján, vagy a veséken keresztül.
A vizeletet ezen kívül sötétebbé teheti a dehidratáció, a B-vitamin tartalmú étrendkiegészítők fogyasztása, az enzimhiány, a húgyvezeték gyulladás, vagy a veseproblémák. Ezen kívül bizonyos antibiotikumok mellékhatásaként is jelentkezhet.
Amennyiben vizelete rendszeresen sötétebb színű, keresse fel orvosát és vizsgáltassa ki a problémát.
6. A bőr elsárgulása.
A májkárosodás egyik korai jele a sárgaság, azaz a bőr, szemek, nyelv, körmök, és ujjbegyek látható sárgulása.
A változást a bilirubin felalmozódása okozza vérében és szöveteiben. A bilirubin sárga pigment, amely májában keletkezik az elhalt vörösvérsejtek lebontása során. Normális esetben mája eltávolítja a felesleges mennyiségű bilirubint az idős vörösvérsejtekkel együtt.
Amennyiben a bilirubin felhalmozódik vérében, majd bőrében is, annak sárgás színe lesz.
Mivel a sárgaság súlyosabb problémát is jelezhet, mint például epehólyag vagy hasnyálmirigy problémát, ne hagyja figyelmen kívül a tüneteket és keresse fel orvosát.
7. A széklet színének megváltozása.
A széklet színének megváltozása szintén májproblémát jelezhet. A megfelelően működő máj epét juttat a székletbe, ez adja megszokott, barna színét.
A máj gyulladása vagy sérülése befolyásolja az epetermelést is, amely hatására széklete fakóbb, szürke, sárga, vagy agyag színű is lehet.
A néha előforduló világosabb színű széklet teljesen normális dolog, azonban amennyiben gyakrabban jelentkezik a probléma, keresse fel orvosát és vizsgáltassa ki a problémát.
8. A has megváltozása.
A hasi területben bekövezkezett változások szintén a máj nem megfelelő működését jelezhetik. Érezhet fájdalmat, alhasi görcsöket, valamint tapasztalhat puffadást is, amely könnyen a felfúvódás érzetét kelti. Orvosilag ezt a tünetegyüttest hasvíznek nevezik.
A hasvíz a hasüregben felhalmozódó folyadékot jelenti, amely előrehaladott májelégtelenség vagy májzsugor esetében jellemző.
Általában egyéb tünetekkel is jár, mint a helyi magas vérnyomás is (a májban található véna vérnyomásának megemelkedése).
A hasvizet azonban nem csak májproblémák okozhatják, amennyiben úgy tapasztalja, ettől a problémától szenved, keresse fel orvosát a megfelelő diagnózis érdekében.
9. Folyadék visszatartás.
A májelégtelenség korai szakaszában folyadékvisszatartást is okozhat, amely miatt megduzzadhat lábfeje és bokája. Hasvizet és a máj vénájának megnőtt vérnyomását is átélheti. A májkárosodás a májfunkciókra is hatással van, megváltoztathatja a különféle kémiai anyagok folyadék kiválasztási mechanizmusait is.
A folyadékvisszatartást okozhatja a hormonális egyensúly felborulása, veseelégtelenség, szívproblémák, valamint a nyirokrendszer problémái is. Ezért elengedhetetlenül fontos orvosa felkeresése a megfelelő diagnózis felállítása érdekében.
10. A bőr érzékenységének növekedése.
A májproblémák korai jele bőre érzékenységének megnövekedése is lehet. Bőre viszketővé, hámlékonnyá, vagy tapintásra érzékennyé válhat. Emellett könnyedén sérülhet. Sokak a bőr alatti vénákat is könnyebben látják.
A problémákat a bőrén található irritánsok okozhatják, amelyeket normális esetben mája megfelelően tud hatástalanítani.
Bőre hidratálása időszakos enyhülést nyújthat, az érzékenység azonban nagy valószínűséggel meg fog maradni, amíg az ezt okozó problémát nem diagnosztizálják és kezelik megfelelő módon.
11. Tippek és tanácsok mája erősítésére:
- Egyáltalán ne fogyasszon alkoholt.
- Amennyiben dohányzik, minél hamarabb szokjon le róla.
- Fogyasszon májtisztító ételeket, mint a fokhagyma, a kurkuma, a diófélék, a grépfrút, a cékla, az alma, a brokkoli, az avokádó, és a citrom.
- Rendszeresen fogyasszon jó minőségű probiotikumokat, ezáltal segítheti szervezetét a méreganyagok eltávolításában.
- Igyon meg naponta 2-3 csésze zöldteát.
- Fogyasszon C-vitaminban gazdag ételeket, amelyek védelmet nyújtanak mája oxidatív károsodásaival szemben.
- Kerülje a feldolgozott és gyorsételek fogyasztását, mivel azok igen rosszat tesznek mája egészségének. Emellett kerülje a tejtermékek és a finomított cukrok fogyasztását is.
- A napi rendszerességű testmozgás, mint a gyaloglás, a jóga, az úszás, a kocogás, vagy a futás elengedhetetlenül fontos.
- Igyekezzen megakadályozni a székrekedést, mivel az csak ronthatja állapotát.
- Igyekezzen koleszterin- és triglicerid szintjét az egészséges határokon belül tartani.
- Amennyiben ön túlsúllyal küzd, igyekezzen lassan, fokozatosan leadni a súlyfelesleget.