Ajánld ismerőseidnek!
Ez a gyógynövény nem más, mint a tavasszal a mezőket sárga színnel beborító pitypang (Taraxacum officinale). Ugye nem gondoltuk volna, hogy ez az egyszerű növényke milyen hatóanyagokkal rendelkezik? A csodaszer nem a virágban rejtőzik, hanem a föld alatt, a gyökérben van.
A pongyolapitypang gyógyhatása már közismert az összes szervre, amely az emésztésben vesz részt. Fokozza a gyomorsav-termelődést, étvágyserkentő és görcsoldó hatású. A pitypang serkenti az epetermelődést a májban, és javítja a zsíranyagcserét. Hepatitisznél, epekőnél és májcirrózisnál is alkalmazzák.
A pitypang gyökeréből készített tea 48 órán belül képes lehet elpusztítani a daganatos sejteket, anélkül, hogy az egészséges sejtekben kárt okozna. Erre a kemoterápia már nem képes.
A gyökérfőzetét vizelethajtó hatása miatt is használják, előnye, hogy a szervezetből csak nátriumionokat ürít, a kálium visszamarad. A tea fogyasztása súlycsökkenéshez vezet, ezenkívül húgykő és vesekőképződést gátló valamint vértisztító hatású.
Vízhajtó is, így természetes módon segít a máj és az epe méregtelenítésében. Hatásos az allergia kezelésében, és csökkenti a rossz koleszterinszintet is. Gazdag C- és B6 vitaminokban, de rengeteg A- és K-vitamin van benne, ásványi anyagokat is tartalmaz, ilyen a vas, magnézium, káliumot, vagy folsav. Levelei főzetét epehajtó, étvágyserkentő, májműködést javító hatása miatt fogyasztják.
A pitypang gyökerében lévő különleges hatóanyagokat a Windsori Egyetem tudósai is vizsgálták. Így laborvizsgálatokkal is alátámasztották, hogy a pitypang gyökérben olyan hatóanyagok vannak, amelyek képesek megölni a rákos sejteket.
A 72 éves John di Calor-t is rákkal kezelték, három éven keresztül kapta a kemoterápiát, de nem segített rajta a terápia. Az orvosok végül azt tanácsolták, hogy igya a pitypang gyökeréből készülő teát, hiszen már nem volt semmi más ötletük. Négy hónap elteltével a daganatos betegség elkezdett visszahúzódni John szervezetében. Valóban ilyen bámulatos a természet ereje?
Ennek a közismert növénynek a gyökere hatékonyabb a kemoterápiánál!
Fogyasztási javaslat
A tavaszi virágzás előtt gyűjtött pitypanggyökeret nem kell mosni! Tisztítsuk meg szárazon és vágjuk hosszában csíkokra, majd néhány napig egy levegős, meleg helyen szárítsuk. Ebből a szárított gyökérből csészénként mintegy 2 teáskanállal hideg vízbe áztatunk egy éjszakára. Másnap a teát kicsit felforraljuk, leszűrjük, és ebből naponta legalább 3 csészével fogyasztunk.
Gyökérfőzet
2 evőkanál szárított gyökeret tegyünk 1/2 liter vízhez, majd 5 percig főzzük. Fedjük le, majd hagyjuk állni addig, amíg iható hőmérsékletűvé válik. Leszűrve fogyasszuk.
Levelek főzete
1-2 kiskanálnyi szárított levelet használjunk 1/2 liter vízhez. Hasonlóan készül, mit a gyökér-tea.
A gyökerek begyűjtését ne egy forgalmas út mentén végezzük, induljunk a keresésnek, a legjobb az, ha mindentől eldugott, tiszta környezetben ássuk ki a földből a növény gyökereit. Minél tisztább helyet keress a gyűjtéshez! Semmiképpen ne szedd ki a forgalmas utak mellől, vagy vegyszeres kezelés alatt álló területekről, szántóföld mellől. Tavasszal és ősszel is gyűjthető