A mézbogyó nemcsak ízletes és dekoratív, gyógyhatással is rendelkezik


Ajánld ismerőseidnek!

 

Bogyóinak nagyon magas a C-vitamin tartalma. Fagytűrő, igénytelen, betegségekkel szemben ellenálló növény. Kb. 1,5 méter magasra nő meg, cserépben is nevelhető.



Mi fán terem a szibériai mézbogyó?

A szibériai vagy kamcsatkai mézbogyó kiválóan érzi magát a félig árnyékos, nedves helyen, az enyhén savas talajt szereti és a mínusz negyven fokot is túléri. Állagában és ízében hasonlít az áfonyához. A növény nem sarjadzik, nem futja tele a kertet. A bokrok hosszú életűek, akár az ötven évet is megélhetik. Ez a picurka bogyócska nem igényes, tartása egyszerű, betegségek, kártevők nem támadják meg.

A kék mézbogyó az egyik legkorábbi gyümölcsök egyike, a szamócával egy időben, május végén, júniusban érik


Gyümölcse hosszúkás, édes, maximum két centiméteres, méz illatú. A bogyókat lehet nyersen fogyasztani, de készülhet belőle zselé, befőtt, aszalhatjuk és süteményekbe is tehetjük. A bogyóknak magas az antioxidáns- és vitamintartalma. Sok C- és B-vitamint tartalmaz.

Japánban nagyon szeretik, „hasukappu” néven ismerik.

Az idősebb növények a loncokhoz hasonlóan tavasszal illatos virágfelhőbe burkolódzik, majd a többi gyümölcshöz képest korán, már nyár elején meghozza különleges, hosszúkás kék terméseit. Bár nem tartozik hagyományos növényeink közé, a mézbogyó meglepően jól érzi magát a mi klímánkon is.

Nevét nem az íze miatt kapta. Mivel a méhek kedvence, talán így hozták össze a nevét a mézzel. Bár nem savanyú, de nem is túl édes, inkább az áfonyára és a málnára emlékeztet az íze.




Antioxidáns hatása a jelentős színanyag, a gazdag flavonoid és a figyelemre méltó vitamin tartalmának köszönhetően felülmúlja többek között a kék áfonyáét, a fekete ribizkéét és a szederét is. Származási helyén a népi gyógyászatban a növény szinte minden részét használják.

A mézbogyó erősíti az immunrendszert, jó hatással van a szív- és érrendszerre, az emésztésre. Leveleinek és virágainak a főzetét szem-, fül- és bőrbetegségek kezelésére használják, az összezúzott levelekkel sebeket gyógyítanak. A hagyományos tibeti orvoslás a kéregből készült főzetet fejfájásra, reumára, ízületi gyulladásra is használja.


Ha tetszett, akkor nyomj egy like-t is


Követheted az egészség táblánkat a pinterest oldalon is!