Fahéj, vércukor és cukorbetegség



Ajánld ismerőseidnek!





  Fahéjrudak, mellette porrá őrölt fahéj kis tálban.
A cukorbeteg személyek gyakran szenvednek az étrendi korlátozások miatt, a vércukorszintjük ellenőrzésétől és a szövődmények kialakulásától. Kutatások igazolják, hogy a fahéj segíthet a cukorbetegség egyes tüneteinek leküzdésében. Egy kutatásba cukorbetegeket vontak be. Egy részük fahéjkiegészítést kapott, míg a többiek csupán placebót kaptak. A fahéj csökkentette az első csoport alanyainak vércukorszintjét és a koleszterinszintjük is csökkenő tendenciát mutatott.

Ugyan a fahéj nem tartalmaz sok vitamint és ásványi anyagot, mégis antioxidáns-tartalma miatt hihetetlen, hogy milyen egészségügyi előnyökkel jár a rendszeres fogyasztása. Az antioxidánsok azért nagyon fontosak a szervezetünk számára, mivel segítséget nyújtanak az oxidatív stressz csökkentésében, ami a sejtek károsodását idézheti elő. Egy vizsgálat során az derült ki, hogy a fahéj 12 héten át történő fogyasztása 14 százalékkal csökkentette az oxidatív stressz markerét prediabéteszben szenvedő felnőtteknél.





Egy másik vizsgálatba szintén cukorbeteg személyeket vontak be. Az emberek 12 hónapon keresztül napi 1 gramm fahéjat fogyasztottak. A vizsgálat célja az éhomi vércukorszint csökkenése volt. A kutatók azt találták, hogy a napi 1 gramm fahéj az első két hónapban semmit nem javított a vércukorszinten. Azonban a harmadik hónaptól sikereket értek el, és a vizsgálat végén kijelentették, hogy a fahéjjal 3-5 százalékos vércukorszint-csökkenést sikerült elérniük.

A fahéj a koleszterinszintet is csökkenteni tudja. A vérzsírszintcsökkenés még akkor is megfigyelhető volt, amikor a vizsgálat alanyai már húsz napja nem kaptak fahéjkiegészítést. A fahéjról megállapították, hogy biztonságos a cukorbetegek számára, mert semmiféle mellékhatást nem tapasztaltak. Azonban mindenképpen legyen mindenki óvatos a fahéjfogyasztással kapcsolatban, még az egészségesek is. Ha Ön cukorbeteg és gyógyszereket is szed, mindenképpen kérdezze meg kezelőorvosa véleményét a fahéj fogyasztásával kapcsolatban.

A cukorbeteg személyeknek mindenképpen tartaniuk kell a megfelelő diétát és ragaszkodni a cukorbeteg gondozási tervekhez. A fahéj nem helyettesítheti a vércukorszint ellenőrzését, az egészséges táplálkozást vagy a cukorbetegségre szedett gyógyszereket.

A fahéjjal megízesíthetünk ételeket, például zabpelyhet vagy müzlit. Májbetegeknek nem javasolt a fahéj fogyasztása, különösen nagy mennyiségben nem. Egyes gyógyszerekkel együtt negatív interakciót alakíthat ki a fahéj, így mindig konzultáljon kezelőorvosával, mielőtt fahéjat vagy más gyógynövényt szeretne alkalmazni természetes alternatívaként.