A mangó (Mangifera indica) őshazája Indiában van, latin neve utal is erre. Ma már nem csupán Indiában, hanem szinte minden trópusi és szubtrópusi vidéken termesztik ezt a vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag gyümölcsöt.
A mangófa magassága akár a negyven métert is elérheti. A levelei hosszúak, fényesek és bronzos színben pompáznak. Virágai halvány rózsaszínűek.
A mangónak nagyon finom és puha húsa van, amelyben egy hatalmas, szőrökkel borított mag lapul.
Ez az egzotikus gyümölcs meglehetősen gazdag A-, B1-, B2-, C- és E-vitaminokban, de van benne foszfor, kálium, nátrium, vas, szelén, magnézium, kalcium és béta-karotin is. Az antioxidáns vegyületeknek köszönhetően erősíti az immunrendszert és jó hatással van a szív- és érrendszerre is. A-vitamin-tartalma a szem egészségét képes biztosítani.
A gyümölcs megtámogatja a szív munkáját és csökkenti a koleszterinszintet. A benne lévő rostok az emésztés egészséges működését segítik elő, például a zsíros ételek megemésztését is. Nemcsak a zsírégetést támogatja meg, hanem a szervezet méregtelenítő folyamatait is, illetve az anyagcserét is felpörgeti.
A mangóban olyan enzimek vannak, amelyek védelmet nyújtanak a gyomor számára.
A mangó a benne lévő antioxidáns vegyületeknek köszönhetően a bőrre is jó hatással van, vagyis lassítja a bőröregedés folyamatát, illetve védelmet nyújt a bőr számára a káros szabad gyökökkel szemben. Indiában nemcsak a bőrápolásban, hanem a hajápolásban is hasznát veszik a nők ennek a csodálatos gyümölcsnek. A mangó ugyanis jó hajhullás, őszülés és korpásodás ellen, emellett táplálja és puhává varázsolja a hajszálakat.
A mangót lehet nyersen fogyasztani, hiszen gazdag tápanyagtartalma ebben a formában a leghatásosabb az emberi szervezet számára. Azonban érdemes meghámozni, mivel a héját nem, vagy csak nehezen lehet megrágni, hiszen nyúlik és az íze sem kellemes. A mangóból lehet készíteni gyümölcssalátát, de még szószt is, amely nagyon jól harmonizál grillezett és sült húsokkal. Mangóból készülhet még befőtt, kompót és lekvár is. Indiában előszeretettel készítenek belőle csatnit, amely nem más, mint egy édeskés, fűszeres mártás.